فرم پیشنهاد
  چهره جوان برتر
  |
  استاد برتر
  مشخصات نامزد پیشنهادی


  کارنامه کاری
  مشخصات پیشنهاد‌دهنده

  تازه‌های سرو ایرانی

  به نام خداوند جان و خرد
  خوش‌آمد خدمت استادان، فرهیختگان، اهالی هنر، دانشجویان، دانش‌پژوهان و علاقه‌‌مندان ایران، فرهنگ ایران و میراث فرهنگی ایران. مفتخریم که سومین دوره آیین جایزه سرو ایرانی را در خانه اندیشمندان علوم انسانی، تالار فردوسی برگزار می‌کنیم. جایزه سرو ایرانی، نخستین جایزه مستقل در زمینه میراث فرهنگی ایران است.‌ البته میراث فرهنگی با تعریف یونسکو و نه با تعریفِ نه‌چندان جامع سازمان میراث فرهنگی ایران.
  در این آلوده‌ترین زمان و زمانه، بگذارید سرو به ایران هوای تازه ببخشد. باشد که در زیر سایه سرو، ایران ما زندگی جاودانه بیابد. باشد ...

  بیشتر بخوانید

  تاریخچه

  گروهی از انجمن‌ها و بنیادهای مردمنهاد، در زمستان سال 1393 به دور هم گردآمدند تا نخستین جایزه ی فرهنگی، مستقل و غیردولتی با هدف پاسداشت کوشندگان میراث فرهنگی کشور ایران را برپا سازند.
  میراث فرهنگی بر اساس تعریف سازمان یونسکو عبارت است از میراث ملموس شامل بناها، یادمان‌ها، آثار هنری و ادبی گذشتگان و میراث ناملموس شامل فولکلور، آیین‌های سنتی و زبان‌های بومی.
  این جایزه به پیشنهاد بهرام روشن‌ضمیر، پژوهشگر تاریخ و فرهنگ ایران، و با استقبال انجمن فرهنگی افراز  شکل گرفت.
  هم‌اکنون باشگاه شاهنامه پژوهان ایران، بنیاد فرهنگی جمشید، کانون ایرانشناسی دانشگاه تهران، انجمن علمی تاریخ دانشگاه تهران، انجمن علمی ایرانشناسی دانشگاه تهران، کانون ایرانشناسی دانشگاه فردوسی مشهد، انجمن علمی تاریخ دانشگاه شهید چمران اهواز، باشگاه نقالان و انجمن شاهنامه پژوهی و شاهنامه خوانی دانشجویان ایران اعضای تشکیل دهنده‌ی جایزه سرو ایرانی هستند.


  عنوان جایزه

  سرو! سروِ سایه‌فکن! سروِ آزاده! سروِ سرافزار! سروِ بلند! سروِ سَهی! سروِ پارسی! سروِ ایرانی! سروِ کاشمر - که تخمه‌ی آنرا زرتشت از بهشت آورده بود، سروِ ابرکوه -پیرترین موجود زنده در ایران با چهار هزار سال عمر. سرو را درختِ زندگیِ تمدنِ ایرانی و نمادِ جاودانگی ایران دانسته‌اند. سرو، از تخت جمشیدِ باستانی تا مینیاتورها و فرش‌ها و کاشی‌های پس از اسلام، همیشه و همه‌جا، تو گویی، امضای هنرمندان ایرانی بوده است و بیشتر شاعران و ستارگان آسمان ادبِ پارسی از فردوسی و سعدی و مولوی تا معاصران دفترهای خود را با آن، آذین بسته‌اند.


  جایزه

  تندیسِ سروِ سایه‌فکن  طراحی و ساخته شده به دست استاد عبدالرضا قماشچی، مجسمه‌ساز صاحب‌سبک کشور، همه‌ساله به دو تن از برندگان پیشکش می‌شود. بر روی آن به خط پهلوی عبارت مینو (مینوک) نقش بسته که به آسمانی و بهشتی بودن درخت سرو در اندیشه و فلسفه ایرانی اشاره دارد.
  این جایزه در دو بخشِ جوانان و استادان هدیه می‌شود. شرط سنی زیر 40 سال برای جوانان و بالای 65 سال برای استادان لحاظ می‌شود.


  همه‌ساله مجمعی از انجمن‌ها، کانون‌ها، بنیادهای دانشگاهی و غیردانشگاهیِ مستقل و کوشنده در زمینه‌ی فرهنگ و میراث فرهنگی ایران به دور هم گردآمده و فهرستی از نامزدهای دارای شرایط درج شده در اساسنامه‌ی سرو ایرانی را به دبیرخانه معرفی می‌کند. دبیرخانه پرونده‌ای کامل از کوشش‌ها و آثار نامزدها تهیه کرده و آنرا در اختیار هیات داوران قرار می‌دهد.
  هیات داوران سروِ ایرانی، همه‌ساله از چهره‌های علمی و فرهنگی تشکیل خواهد شد. داوران با رای اعضای حقوقی سرو ایرانی (انجمن‌ها) برگزیده می‌شوند و باید مستقل از آن انجمن‌ها باشند و هیچ وابستگی به سروِ ایرانی و به نامزدهای آن سال، نداشته باشند. با معرفی برندگان دو بخش، از سوی هیات داوران به دبیرخانه، مقدمات برگزاری آیینِ اهدای جایزه سرو با همکاری انجمن‌ها و با کمک‌ مالیِ پشتیبان‌های بخشِ خصوصی، انجام خواهد گرفت.